2011. szeptember 27., kedd

Adobe Day CQ - Web Content Management - 1. rész

A Day CQ-t a Day Software AG fejlesztette ki, amit az Adobe felvásárolt. Az Adobe Day CQ egy webes tartalomkezelő rendszer (CMS), mely egy tartalomkezelő platformból (WCM, Web Content Management) és a rá épülő modulokból (Digital Asset Management, Social Collaboration, Mobile, Targeting) áll.

A webes alkalmazásokat, portálokat általában a fejlesztők kifejlesztik, a webes felhasználók pedig használják. A CMS portáloknál bejön még egy szerepkör: a tartalomkezelő, vagy content author, aki ellátja tartalommal az adott portált. Többek között szöveges vagy multimédiás tartalmakat ad weboldalakhoz, vagy éppen új oldalakat hoz létre, tevékenységeket (workflow-t) rendel bizonyos, a tartalomban bekövetkezett változásokhoz. Mindezt felhasználóbarát módon, GUI-n keresztül teszi.

A fejlesztő lefejleszti a szükséges komponenseket (pl. egy lista komponens termékek megjelenítéséhez), page template-eket (az oldalak struktúrájának, funkciójának megfelelően), workflow lépéseket és mindazt az üzleti logikát, ami ezek működéséhez kell.

A továbbiakban egy rövid ismertetőt olvashatsz a Day CQ-ról a fejlesztő szemszögéből.
Vessünk egy pillantást a “technology stack”-re vagyis a platformot alkotó technológiákra:



A Day CQ lelke egy innovatív, REST-alapú webes framework, az Apache Sling. Ez azt jelenti, hogy a leginkább elterjedt megoldásokkal ellentétben nem közvetlenül hívjuk meg az üzleti logikát futtató komponenseket (pl. servlet-et, JSP-t), hanem erőforrásokra (resource-okra), az üzleti modellt alkotó információ-elemekre hivatkozunk. Más szóval, az URL-ek, amikre a webes kliens hivatkozik, nem “kód”-ra mutatnak, hanem magára az adatra, erőforrásra.

A Sling a hivatkozott erőforrás neve alapján, bizonyos szabályokat követve fogja kiválasztani, hogy melyik, az üzleti logikát implementáló komponens hívódjon meg.
Az erőforrások (adatok) egy hierarchikus adattárban vannak, ami sokkal természetesebb módot ad a valóság (vagyis az üzleti alkalmazások adatainak) modellezésére, mint a relációs modell (az elterjedt CMS-ek általában relációs adatbázist használnak).

Folyt.köv.

1 megjegyzés:

  1. A cikkben szereplő url, és a kép url-je hibás: Your client does not have permission to get URL.

    Várom a folytatást!

    VálaszTörlés